Mikor érdemes felkeresni a kardiológust? 2016. Szeptember 26. Kardiológus felkeresését javasoljuk, amennyiben Önnek: magas a vérnyomása mellkasi fájdalmat (angina) észlel fulladást, nehézlégzést tapasztal dagad a lába szapora a szívverése szívinfarktusa volt amennyiben nincsenek tünetei, de nagyobb fizikai megterheléssel járó sportrendezvényen szeretne részt venni. Kérjük kedves pácienseinket, hogy előre jelezzék, amennyiben a lépcsőzés (1 emelet) gondot jelent számukra.
Szívultrahang 2016. Szeptember 26. Mit mutat a szívultrahang vizsgálat? A szív ultrahang vizsgálata során láthatóvá és mérhetővé tehetők a szív struktúrái, így mérhető a térfogata, a falvastagsága, megfigyelhető a falak mozgása, a szívbillentyűk funkciói, mérhető a továbbított vér volumene. A szívultrhang kimutatja a hosszabb ideje fennálló magas vérnyomás szövődményeként kialakuló falmegvastagodást, ugyanis ilyenkor a szív izomfala hypertrofizál. Alkamas a magas vérnyomás betegség helyes kezelésének ellenőrzésére, szívinfarktus után a károsodott izomtömeg igazolására, a szívbillentyűk záródási elégtelenségének, szükületének mérésére. A Mária Medical kardiológiai rendelőjét az egyik legmodernebb Midray M9-es ultrahang berendezéssel szereltük fel. A vizsgálat fájdalommentes, előkészületet nem igényel.
Terheléses EKG vizsgálat 2016. Szeptember 26. Mit mutat a terheléses EKG vizsgálat, mikor javasoljuk? Terheléses EKG vizsgálat során a mellkasi fájdalom, angina, nehézlégzés, fulladás hátterében álló koszorúér megbetegedés igazolható, vagy zárható ki. Szívinfarktust követően a fizikai terhelhetőség felmérése céljából végezzük a vizsgálatot. Helytelenül kezelt magas vérnyomás esetén a szív izomfala kitágulhat, mely csökkent terhelhetőséggel jár, amelyre a terheléses EKG vizsgálat során fény derülhet. Terheléses vizsgálat alatt a szív oxigénhiányos állapotba kerülhet, mely szorító mellkasi fájdalmat, anginát, nehéz légzést okozhat. A beteg szívének terhelhetőségét célszerű orvosi felügyelettel ellenőrizni, ugyanis anginás panasz esetén értágító hatású gyógyszer adása válhat szükségessé. Hogyan zajlik a treheléses EKG vizsgálat A vizsgálandó személy mellkasára elektródát ragasztunk, karjára vérnyomásmérő mandzsettát helyezünk. Így a terheléses EKG vizsgálat ideje alatt folyamatosan látható a vizsgált személy EKG-ja, és rendszeresen mérhető a vérnyomása. A beteg egy szobakerékpárt teker a viszgálat alatt egyre nagyobb ellenállással, amyg el nem érjük a kívánt terhelési szintet. A vizsgálatnak akkor van vége, ha a terhelés kórossá válik az EKG, vagy hirtelen csökken a viszgált személy vérnyomása, vagy kifárad, vagy elértük a kívánt terhelési szintet. Bizonyos potencia növelő gyógyszerek szedése fokozzza az értágítók hatását, ezért súlyos vérnyomásesés jelentkezhet. Kérjük mindig jelezze, ha potencia növelő gyógyszert szed. A terheléses EKG vizsgálat után a beteget 10 percig vagy a pulzusszáma normalizálódásáig megfigyeljük. A terheléses viszgálat előtt a szokásos gyógyszereket be kell venni, hacsak a vizsgálatot megelőzően nem kérnek mást. Érdemes sportos öltözetben, kényelmes cipőben érkezni a vizsgálatra. Vizsgálat előtt csak könnyű étel fogyásztása javasolt.
24 órás Holter EKG 2016. Szeptember 26. 24 órás Holter EKG A 24 órás EKG vizsgálat a beteg normál életvitele közben történő folyamatos EKG görbe rögzítése, mely során a külömböző tipusú szívritmuszavarok, fizikai terhelésre jelentkező oxigénhiányos állapotok okozta eltérések igazolhatóak. Szívinfarktust követően a súlyos ritmuszavark időben való észlelése, ezek gyógyszeres, vagy Pacemaker beültetéssel való kezelése életmentő lehet. Szívritmuszavar kezelésére szolgáló gyógyszeres kezelés hatásosságának ellenőzésére is alkalmas a vizsgálat. Előkészületre nincs szükség. A gyógyszereket a szokott módon kell szedni.
24 órás vérnyomás mérés 2016. Szeptember 26. 24 órás vérnyomás mérés A vérnyomás folyamatos, 24 órán át tartó rögzítése a megszokott napi tevékenység közben a magas vérnyomás igazolására, vagy kizárására szolgál. Sok esetben a páciensnek maga az orvos jelenléte felemeli a vérnyomását, ezt úgynevezett fehérköpeny hypertonia- nak nevezzük, amelyet ez a 24 órás vérnyomás mérés szintén kizárhat. A vérnyomás a különböző napszakokban változik, a reggeli és kora esti órákban magasabb. A vérnyomást számos tényező befolyásolja, fizikai aktivitás, étkezés, dohányzás, stressz. A vizsgálat alkalmas a magas vérnyomásos időszakok, tartósan fennálló magas vérnyomás igazolására vagy kizárására, valamint a magasvérnyomás megfelelő gyógyszeres kezelésének ellenőrzésére. Különösebb előkészületre nincs szükség. A gyógyszereket a szokott módon kell szedni. A vizsgálat nem jár fájdalommal. A magas vérnyomás okai, tünetei Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a vérnyomásértékek két külön alkalommal mérve meghaladják a 140/90Hgmm-t. Azért igényel kivizsgálást a magas vérnyomás,mert akezeletlen magas vérnyomás számos szervünkben vissza nem fordítható kóros eltérést okoz. Lehet tünet az idegesség, ingerlékenység, fejfájás. A magas vérnyomás oka ismeretlen, de hajlamosíthat rá a stressz, az elhízás, a dohányzás, vesebetegség. Amennyiben a családjában előfordult szívinfarktus, magas vérnyomás, mindenképp vizsgáltassa ki magát! Időpontfoglalás